Sari la conținut
Visarion Hăprian
Persoană Persoane Importat automat

Visarion Hăprian

Politician român din Daia Română, județul Alba

Asocierea dintre două entități nu dovedește vinovăție sau răspundere. Vezi politica editorială.

Date de diferențiere

Nume complet
Visarion Hăprian
Profesie
Politician

Date politice / biografice (adaptate din surse)

Documentare factuală pe Conexipedia — nu oglindă 1:1 a sursei. Pentru afirmații multi-sursă, vezi secțiunea claims.

Funcție
Primar al comunei Daia Română
Partid
Partidul Național Liberal
Istoric partide
Partidul Național Liberal
Funcții anterioare
Detalii mandate
Început funcție
01.01.2008
Sfârșit funcție
01.11.2024
Cameră parlamentară
Altul / N/A
Roluri locale

Rețea de relații

Doar legături publicate pe platformă. Deschide fiecare relație pentru surse și detalii.

Cronologie pe an

Toate perioadele

Caută traseu din Visarion Hăprian către altcineva →

Se încarcă…

Detaliu

Selectează un nod sau o muchie.


Legendă scurtă

  • Culoare nod = tip entitate
  • Hartă = aranjament forță · Radial = inele pe distanță
  • Linie albastră solidă = confirmată
  • Linie punctată = presă / contestată / dedusă
  • Săgeată = numire / finanțare / control
  • Grosime ≈ nr. surse
  • An selectat = legături active în acel an

Relații (5)

Vezi pe rețea ↑

Afișăm cele mai recente 96 relații din 5, grupate pe an de început. Restul: graf rețea.

Membru al Declarat Membru de partid 2016–prezent

Afiliere de partid: «Visarion Hăprian» membru/al «Partidul Național Liberal» (Wikidata P102).

Perioadă: 01.01.2016 – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Membru de partid 2016

Afiliere de partid: «Visarion Hăprian» membru/al «Uniunea Social-Liberală» (Wikidata P102).

Perioadă: necunoscut – 01.01.2016
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Lucrează / a lucrat la Declarat Primar / mandat local 2008–2012

Mandat local: «Visarion Hăprian» — «Primar al comunei Daia Română» legat de localitatea SIRUTA.

Perioadă: 01.01.2008 – 01.01.2012
  • Sursă: Conexipedia — legături funcție publică ↔ localitate SIRUTA (Conexipedia (derivat SIRUTA + Wikidata P39)) — deschide
Numire în funcție Declarat Funcție deținută 2008–2012

Funcție publică: «Visarion Hăprian» a deținut «Primar al comunei Daia Română» (Wikidata P39).

Perioadă: 01.01.2008 – 01.01.2012
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Fără dată
Lucrează / a lucrat ca Confirmat

«Visarion Hăprian» activează / a activat ca «Politician».

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Legătură de ocupație (catalog muncii) (Conexipedia)
  • Sursă: Legătură de ocupație (catalog muncii) (Conexipedia)

Identificare

  • Slug public:
    visarion-haprian-cx9mdk20zj
  • Cod Conexipedia:
    CX9MDK20ZJ
  • ID opac:
    b3461874-0e2b-41c9-98a4-dac94f5e8483
  • Publicat: 09.08.2026
  • Identificatori externi:
  • Wikipedia EN: articol

Corectare / GDPR

Persoană vizată sau reprezentant? Semnalează erori factuale sau date inexacte.

Depune cerere de corectare