Sari la conținut
Victor Surdu
Persoană Persoane Importat automat

Victor Surdu

Raul-Victor Surdu-Soreanu, mai cunoscut ca Victor Surdu (născut 11 iulie 1947, Iași – d. 7 aprilie 2011, București) a fost un deputat român în legislatura 1990-1992, ales în județul Constanța pe listele partidului PDAR și ministru al agriculturii între 1989 și 1990.
De profesie inginer horticol, Victor Surdu fost membru al PCR iar din 2001 era membru al PSD.
În decembrie 1989, Victor Surdu s-a orientat către politică și a intrat ca secretar de stat la Ministerul Agriculturii în Guvernul Petre Roman (Decembrie 1989 - iunie 1990).
La câteva luni după Revoluție a înființat Partidul Democrat Agrar din România, pe listele căruia Surdu a obținut un mandat de deputat (Între 1990-1992).
În 1996, după șase ani în fruntea PDAR, s-a orientat către PSDR (Partidul Social Democrat Român).
În 2000 a candidat fără succes din partea PSDR la Primăria Capitalei, iar în 2001 a intrat în PSD.
În 2008 a obținut un nou mandat de deputat, de această dată din partea PSD, într-un colegiu din Neamț.
Victor Surdu a fost soțul cântăreței Angela Similea.
A murit pe 7 aprilie 2011 la domiciliul său, după ce a fost externat de la Spitalul Pantelimon din Capitală. Suferea de cancer pancreatic și avea 63 de ani. El suferise anul precedent o intervenție chirurgicală la pancreas în Italia, dar în luna februarie boala a recidivat și a fost internat de urgență la Spitalul Pantelimon din București.
Colegul său, deputatul Ioan Munteanu, a precizat, la Realitatea TV, că Victor Surdu a încercat să se trateze în 2010 atât în Germania, dar și într-o clinică din Verona unde fiica sa lucra chiar la secția de oncologie.

Asocierea dintre două entități nu dovedește vinovăție sau răspundere. Vezi politica editorială.

Date de diferențiere

Nume complet
Victor Surdu
An naștere
1947
Localitate
Iași
Profesie
Inginer agronom

Afirmații documentate (claims)

Fapte multi-sursă: pot coexista variante contradictorii; „preferat” = confirmare editorială, nu ștergere a alternativelor.

Data decesului

07.04.2011 Preferat · Declarat

Data nașterii

11.07.1947 Preferat · Declarat

Date politice / biografice (adaptate din surse)

Documentare factuală pe Conexipedia — nu oglindă 1:1 a sursei. Pentru afirmații multi-sursă, vezi secțiunea claims.

Data nașterii
11.07.1947
Data decesului
07.04.2011
Loc naștere
Iași
Funcție
Deputat al României
Partid
Frontul Salvării Naționale / Partidul Comunist Român / Partidul Democrat Agrar din România / Partidul Național Român / Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat / Partidul Social Democrat / Partidul Social-Democrat Român
Istoric partide
  • Frontul Salvării Naționale
  • Partidul Comunist Român
  • Partidul Democrat Agrar din România
  • Partidul Național Român
  • Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat
  • Partidul Social Democrat
  • Partidul Social-Democrat Român
Funcții anterioare
Detalii mandate
Început funcție
01.01.1989
Sfârșit funcție
01.01.1992
Cameră parlamentară
Camera Deputaților
Mandate parlamentare
Legislatura 1990–1992
Circumscripție
Circumscripția electorală nr. 14 Constanța
Roluri guvernamentale
Ministru al agriculturii și dezvoltării rurale (01.01.1989 – 01.01.1990)

Rețea de relații

Doar legături publicate pe platformă. Deschide fiecare relație pentru surse și detalii.

Cronologie pe an

Toate perioadele

Caută traseu din Victor Surdu către altcineva →

Se încarcă…

Detaliu

Selectează un nod sau o muchie.


Legendă scurtă

  • Culoare nod = tip entitate
  • Hartă = aranjament forță · Radial = inele pe distanță
  • Linie albastră solidă = confirmată
  • Linie punctată = presă / contestată / dedusă
  • Săgeată = numire / finanțare / control
  • Grosime ≈ nr. surse
  • An selectat = legături active în acel an

Relații (19)

Vezi pe rețea ↑

Afișăm cele mai recente 96 relații din 19, grupate pe an de început. Restul: graf rețea.

Membru al Declarat Membru de partid 2001–prezent

Afiliere de partid: «Victor Surdu» membru/al «Partidul Social Democrat» (Wikidata P102).

Perioadă: 01.01.2001 – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Membru de partid 2000–2001

Afiliere de partid: «Victor Surdu» membru/al «Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat» (Wikidata P102).

Perioadă: 01.01.2000 – 01.01.2001
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Membru de partid 1999–2000

Afiliere de partid: «Victor Surdu» membru/al «Partidul Social-Democrat Român» (Wikidata P102).

Perioadă: 01.01.1999 – 01.01.2000
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Familie / rude Confirmat Soț/soție 1999–2011

Relație de familie documentată (soț/soție) între «Victor Surdu» și «Angela Similea» (Wikidata P26).

Perioadă: 09.02.1999 – 07.04.2011
  • Sursă: Registru de figuri (mapare adaptată) #424 (Conexipedia import (admin directory, read-only))
  • Sursă: Registru de figuri (mapare adaptată) #424 (Conexipedia import (admin directory, read-only))
  • Sursă: Registru de figuri (mapare adaptată) #424 (Conexipedia import (admin directory, read-only))
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Membru de partid 1998–1999

Afiliere de partid: «Victor Surdu» membru/al «Partidul Național Român» (Wikidata P102).

Perioadă: 01.01.1998 – 01.01.1999
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Lucrează / a lucrat la Declarat Mandat național / România 1990–1992

Mandat local: «Victor Surdu» — «Deputat al României» legat de localitatea SIRUTA.

Perioadă: 01.01.1990 – 01.01.1992
  • Sursă: Conexipedia — legături funcție publică ↔ localitate SIRUTA (Conexipedia (derivat SIRUTA + Wikidata P39)) — deschide
Membru al Declarat Funcție în cadrul (Part of position) 1990–1992

Funcție în cadrul instituției: «Victor Surdu» → «Camera Deputaților din România» (Wikidata P39→P361).

Perioadă: 01.01.1990 – 01.01.1992
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Situat în Declarat Colegiu / circumscripție electorală 1990–1992

Circumscripție electorală: «Victor Surdu» → «Circumscripția electorală nr. 14 Constanța» (Wikidata P39/P768).

Perioadă: 01.01.1990 – 01.01.1992
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Numire în funcție Declarat Funcție deținută 1990–1992

Funcție publică: «Victor Surdu» a deținut «Deputat al României» (Wikidata P39).

Perioadă: 01.01.1990 – 01.01.1992
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Membru de partid 1990–1998

Afiliere de partid: «Victor Surdu» membru/al «Partidul Democrat Agrar din România» (Wikidata P102).

Perioadă: 01.01.1990 – 01.01.1998
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Funcție în cadrul (Part of position) 1989–1990

Funcție în cadrul instituției: «Victor Surdu» → «Guvernul României» (Wikidata P39→P361).

Perioadă: 01.01.1989 – 01.01.1990
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Numire în funcție Declarat Funcție deținută 1989–1990

Funcție publică: «Victor Surdu» a deținut «Ministru al agriculturii și dezvoltării rurale» (Wikidata P39).

Perioadă: 01.01.1989 – 01.01.1990
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Membru de partid 1989–1990

Afiliere de partid: «Victor Surdu» membru/al «Frontul Salvării Naționale» (Wikidata P102).

Perioadă: 01.01.1989 – 01.01.1990
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Membru de partid 1989

Afiliere de partid: «Victor Surdu» membru/al «Partidul Comunist Român» (Wikidata P102).

Perioadă: necunoscut – 01.01.1989
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Fără dată
Născut la Confirmat

Localitate din profil persoană (locality).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata — catalog geo place_from_people (Wikidata) — deschide
Lucrează / a lucrat ca Confirmat

«Victor Surdu» activează / a activat ca «Inginer agronom».

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Legătură de ocupație (catalog muncii) (Conexipedia)
  • Sursă: Legătură de ocupație (catalog muncii) (Conexipedia)
Situat în Declarat Loc deces

Loc de deces: «Victor Surdu» — «București» (Wikidata P20).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Născut la Confirmat Loc naștere

Loc naștere: «Victor Surdu» — «Iași» (mapat din textul fișei la registrul SIRUTA).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
  • Sursă: SIRUTA S1_2025 — INS / data.gov.ro (Institutul Național de Statistică (SIRUTA)) — deschide
Educat la / format la Declarat Educat la

Formare: «Victor Surdu» educat(ă) la «Universitatea de Științele Vieții „Ion Ionescu de la Brad” din Iași» (Wikidata P69).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide

Identificare

  • Slug public:
    victor-surdu-cxxt0f2dj5
  • Cod Conexipedia:
    CXXT0F2DJ5
  • ID opac:
    1a84e9fb-9a2f-4f0b-b688-1e6eb44cc5a5
  • Publicat: 09.08.2026
  • Identificatori externi:
  • Wikipedia RO: articol
  • Wikipedia EN: articol

Corectare / GDPR

Persoană vizată sau reprezentant? Semnalează erori factuale sau date inexacte.

Depune cerere de corectare