Sari la conținut
Vetuța Stănescu
Persoană Persoane Importat automat

Vetuța Stănescu

Vetuța Stănescu (născut 29 septembrie 1969, Sălașu de Sus, România) este un deputat român, ales în 2020 din partea PNL.

Asocierea dintre două entități nu dovedește vinovăție sau răspundere. Vezi politica editorială.

Date de diferențiere

Nume complet
Vetuța Stănescu
An naștere
1969
Localitate
Sălașu de Sus
Profesie
Politician

Afirmații documentate (claims)

Fapte multi-sursă: pot coexista variante contradictorii; „preferat” = confirmare editorială, nu ștergere a alternativelor.

Data nașterii

29.09.1969 Preferat · Declarat

Date politice / biografice (adaptate din surse)

Documentare factuală pe Conexipedia — nu oglindă 1:1 a sursei. Pentru afirmații multi-sursă, vezi secțiunea claims.

Data nașterii
29.09.1969
Loc naștere
Sălașu de Sus
Funcție
Deputat al României
Partid
Partidul Național Liberal
Istoric partide
Partidul Național Liberal
Funcții anterioare
Detalii mandate
Început funcție
21.12.2020
Sfârșit funcție
01.01.2019
Cameră parlamentară
Camera Deputaților
Mandate parlamentare
Legislatura 2020–2024
Circumscripție
Circumscripția electorală nr. 22 Hunedoara
Roluri locale
Consilier județean al județului Hunedoara (01.01.2012 – 01.01.2019)

Rețea de relații

Doar legături publicate pe platformă. Deschide fiecare relație pentru surse și detalii.

Cronologie pe an

Toate perioadele

Caută traseu din Vetuța Stănescu către altcineva →

Se încarcă…

Detaliu

Selectează un nod sau o muchie.


Legendă scurtă

  • Culoare nod = tip entitate
  • Hartă = aranjament forță · Radial = inele pe distanță
  • Linie albastră solidă = confirmată
  • Linie punctată = presă / contestată / dedusă
  • Săgeată = numire / finanțare / control
  • Grosime ≈ nr. surse
  • An selectat = legături active în acel an

Relații (14)

Vezi pe rețea ↑

Afișăm cele mai recente 96 relații din 14, grupate pe an de început. Restul: graf rețea.

Lucrează / a lucrat la Declarat Mandat național / România 2020–prezent

Mandat local: «Vetuța Stănescu» — «Deputat al României» legat de localitatea SIRUTA.

Perioadă: 21.12.2020 – prezent
  • Sursă: Conexipedia — legături funcție publică ↔ localitate SIRUTA (Conexipedia (derivat SIRUTA + Wikidata P39)) — deschide
Membru al Declarat Funcție în cadrul (Part of position) 2020–prezent

Funcție în cadrul instituției: «Vetuța Stănescu» → «Camera Deputaților din România» (Wikidata P39→P361).

Perioadă: 21.12.2020 – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Situat în Declarat Colegiu / circumscripție electorală 2020–prezent

Circumscripție electorală: «Vetuța Stănescu» → «Circumscripția electorală nr. 22 Hunedoara» (Wikidata P39/P768).

Perioadă: 21.12.2020 – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Numire în funcție Declarat Funcție deținută 2020–prezent

Funcție publică: «Vetuța Stănescu» a deținut «Deputat al României» (Wikidata P39).

Perioadă: 21.12.2020 – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Lucrează / a lucrat la Declarat Consilier local / județean 2012–2019

Mandat local: «Vetuța Stănescu» — «Consilier județean al județului Hunedoara» legat de localitatea SIRUTA.

Perioadă: 01.01.2012 – 01.01.2019
  • Sursă: Conexipedia — legături funcție publică ↔ localitate SIRUTA (Conexipedia (derivat SIRUTA + Wikidata P39)) — deschide
Membru al Declarat Funcție în cadrul (Part of position) 2012–2019

Funcție în cadrul instituției: «Vetuța Stănescu» → «Consiliul Județean Hunedoara» (Wikidata P39→P361).

Perioadă: 01.01.2012 – 01.01.2019
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Numire în funcție Declarat Funcție deținută 2012–2019

Funcție publică: «Vetuța Stănescu» a deținut «Consilier județean al județului Hunedoara» (Wikidata P39).

Perioadă: 01.01.2012 – 01.01.2019
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Fără dată
Născut la Confirmat

Localitate din profil persoană (locality).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata — catalog geo place_from_people (Wikidata) — deschide
Lucrează / a lucrat ca Confirmat

«Vetuța Stănescu» activează / a activat ca «Politician».

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Legătură de ocupație (catalog muncii) (Conexipedia)
  • Sursă: Legătură de ocupație (catalog muncii) (Conexipedia)
Născut la Declarat Loc naștere

Loc de naștere: «Vetuța Stănescu» — «Sălașu de Sus» (Wikidata P19).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Educat la / format la Declarat Educat la

Formare: «Vetuța Stănescu» educat(ă) la «Universitatea de Vest Vasile Goldiș» (Wikidata P69).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Educat la / format la Declarat Educat la

Formare: «Vetuța Stănescu» educat(ă) la «Universitatea din Petroșani» (Wikidata P69).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Educat la / format la Declarat Educat la

Formare: «Vetuța Stănescu» educat(ă) la «Universitatea Politehnica Timișoara» (Wikidata P69).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Membru de partid

Afiliere de partid: «Vetuța Stănescu» membru/al «Partidul Național Liberal» (Wikidata P102).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide

Identificare

  • Slug public:
    vetuta-stanescu-cxfgax433p
  • Cod Conexipedia:
    CXFGAX433P
  • ID opac:
    c7d8ac67-4f7f-465d-bd6a-f96323026c17
  • Publicat: 09.08.2026
  • Identificatori externi:
  • Wikipedia RO: articol
  • Wikipedia EN: articol

Corectare / GDPR

Persoană vizată sau reprezentant? Semnalează erori factuale sau date inexacte.

Depune cerere de corectare