Sari la conținut
Dan Nicolae
Persoană Persoane Importat automat

Dan Nicolae

Dan Nicolae (născut 5 aprilie 1945, București, România – d. 30 martie 1995, Craiova, România) a fost un senator român în legislatura 1990-1992, ales în județul Dolj pe listele partidului FSN. În cadrul cadrul activității sale parlamentare, Dan Nicolae a fost membru în grupurile parlamentare de prietenie cu Republica Bulgaria, Regatul Spaniei, Republica Italiană, Japonia și Republica Coreea. Dan Nicolae a demisionat din Senat pe data de 12 martie 1992 și a fost înlocuit de senatorul Ion Rădăcină.

Asocierea dintre două entități nu dovedește vinovăție sau răspundere. Vezi politica editorială.

Date de diferențiere

Nume complet
Dan Nicolae
An naștere
1945
Localitate
București
Profesie
Arhitect

Afirmații documentate (claims)

Fapte multi-sursă: pot coexista variante contradictorii; „preferat” = confirmare editorială, nu ștergere a alternativelor.

Data decesului

30.03.1995 Preferat · Declarat

Data nașterii

05.04.1945 Preferat · Declarat

Date politice / biografice (adaptate din surse)

Documentare factuală pe Conexipedia — nu oglindă 1:1 a sursei. Pentru afirmații multi-sursă, vezi secțiunea claims.

Data nașterii
05.04.1945
Data decesului
30.03.1995
Loc naștere
București
Funcție
Primar al municipiului Craiova
Partid
Frontul Salvării Naționale / Partidul Democrat
Istoric partide
  • Frontul Salvării Naționale
  • Partidul Democrat
Funcții anterioare
Detalii mandate
Început funcție
01.06.1990
Sfârșit funcție
30.03.1995
Cameră parlamentară
Senat
Roluri guvernamentale
Ministru al Lucrărilor Publice (16.10.1991 – 28.02.1992)
Roluri locale
Primar al municipiului Craiova (23.02.1992 – 30.03.1995)

Rețea de relații

Doar legături publicate pe platformă. Deschide fiecare relație pentru surse și detalii.

Cronologie pe an

Toate perioadele

Caută traseu din Dan Nicolae către altcineva →

Se încarcă…

Detaliu

Selectează un nod sau o muchie.


Legendă scurtă

  • Culoare nod = tip entitate
  • Hartă = aranjament forță · Radial = inele pe distanță
  • Linie albastră solidă = confirmată
  • Linie punctată = presă / contestată / dedusă
  • Săgeată = numire / finanțare / control
  • Grosime ≈ nr. surse
  • An selectat = legături active în acel an

Relații (16)

Vezi pe rețea ↑

Afișăm cele mai recente 96 relații din 16, grupate pe an de început. Restul: graf rețea.

Lucrează / a lucrat la Declarat Primar / mandat local 1992–1995

Mandat local: «Dan Nicolae» — «Primar al municipiului Craiova» legat de localitatea SIRUTA.

Perioadă: 23.02.1992 – 30.03.1995
  • Sursă: Conexipedia — legături funcție publică ↔ localitate SIRUTA (Conexipedia (derivat SIRUTA + Wikidata P39)) — deschide
Numire în funcție Declarat Funcție deținută 1992–1995

Funcție publică: «Dan Nicolae» a deținut «primar al municipiului Craiova» (Wikidata P39).

Perioadă: 23.02.1992 – 30.03.1995
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Funcție în cadrul (Part of position) 1991–1992

Funcție în cadrul instituției: «Dan Nicolae» → «Guvernul României» (Wikidata P39→P361).

Perioadă: 16.10.1991 – 28.02.1992
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Numire în funcție Declarat Funcție deținută 1991–1992

Funcție publică: «Dan Nicolae» a deținut «ministru al Lucrărilor Publice» (Wikidata P39).

Perioadă: 16.10.1991 – 28.02.1992
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Lucrează / a lucrat la Declarat Mandat național / România 1990–1992

Mandat local: «Dan Nicolae» — «Senator al României» legat de localitatea SIRUTA.

Perioadă: 01.06.1990 – 12.03.1992
  • Sursă: Conexipedia — legături funcție publică ↔ localitate SIRUTA (Conexipedia (derivat SIRUTA + Wikidata P39)) — deschide
Membru al Declarat Funcție în cadrul (Part of position) 1990–1992

Funcție în cadrul instituției: «Dan Nicolae» → «Senatul României» (Wikidata P39→P361).

Perioadă: 01.06.1990 – 12.03.1992
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Numire în funcție Declarat Funcție deținută 1990–1992

Funcție publică: «Dan Nicolae» a deținut «senator al României» (Wikidata P39).

Perioadă: 01.06.1990 – 12.03.1992
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Educat la / format la Declarat Educat la 1958

Formare: «Dan Nicolae» educat(ă) la «Universitatea de Arhitectură și Urbanism Ion Mincu» (Wikidata P69).

Perioadă: necunoscut – 01.01.1958
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Fără dată
Născut la Confirmat

Localitate din profil persoană (locality).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata — catalog geo place_from_people (Wikidata) — deschide
Lucrează / a lucrat ca Confirmat

«Dan Nicolae» activează / a activat ca «Arhitect».

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Legătură de ocupație (catalog muncii) (Conexipedia)
  • Sursă: Legătură de ocupație (catalog muncii) (Conexipedia)
Membru al Declarat Cetățenie / țară

Cetățenie / legătură de stat: «Dan Nicolae» — «România» (Wikidata P27).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Situat în Declarat Loc deces

Loc de deces: «Dan Nicolae» — «Craiova» (Wikidata P20).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Născut la Confirmat Loc naștere

Loc naștere: «Dan Nicolae» — «București» (mapat din textul fișei la registrul SIRUTA).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
  • Sursă: SIRUTA S1_2025 — INS / data.gov.ro (Institutul Național de Statistică (SIRUTA)) — deschide
Membru al Declarat Membru al

Membru al organizației: «Dan Nicolae» → «Ordinul Arhitecților din România» (Wikidata P463).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Membru de partid

Afiliere de partid: «Dan Nicolae» membru/al «Partidul Democrat» (Wikidata P102).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide
Membru al Declarat Membru de partid

Afiliere de partid: «Dan Nicolae» membru/al «Frontul Salvării Naționale» (Wikidata P102).

Perioadă: necunoscut – prezent
  • Sursă: Wikidata (Wikidata) — deschide

Identificare

  • Slug public:
    dan-nicolae-cx222xfd54
  • Cod Conexipedia:
    CX222XFD54
  • ID opac:
    28fce777-1dfa-4440-bdfb-352e99562c6e
  • Publicat: 09.08.2026
  • Identificatori externi:
  • Wikipedia RO: articol
  • Wikipedia EN: articol

Corectare / GDPR

Persoană vizată sau reprezentant? Semnalează erori factuale sau date inexacte.

Depune cerere de corectare